کانادا پرشیا
کانادا پرشیا
فروشندگان ملک در کانادا

مفهوم List price و sale price در املاک کانادا

کشور کانادا شرایط خوبی را برای زندگی مهاجران فراهم می‌کند. یکی از مهم‌ترین شرایطی که برای زندگی و اقامت در این کشور به آن نیاز دارید، خرید خانه در کانادا است. ازآنجایی‌که ممکن است برخی اصطلاحات و کلمات برای شما ناآشنا باشند، ما آن‌ها را برای شما توضیح خواهیم داد. دو اصطلاحی که در بازار خریدوفروش املاک و مستغلات بسیار مرسوم است کلمه‌های List price و sale price هستند. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید که با تفاوت این دو کلمه بیشتر آشنا شوید.

 

معرفی دو اصطلاح مهم برای خرید خانه در کانادا

این قانون نانوشته در تمامی دنیا یکسان است؛ در همه جای دنیا فروشندگان مایل‌اند تا جایی که ممکن است در سریع‌ترین زمان ممکن و با بیشترین قیمت ممکن ملک یا اجناس خود را به فروش برسانند. این در حالی است که خریداران در جبهه مخالف، مایل‌اند که کمترین قیمت ممکن را برای خانه جدید یا اجناس خود بپردازند. این موضوعی به انعطاف‌پذیر بودن شرایط پرداخت برای خریداران نیز سرایت می‌کند. در این شرایط برای خرید خانه در کانادا، List price (قیمت لیست یا اعلام‌شده) و sale price (قیمت فروخته‌شده) می‌تواند متفاوت باشد.

برخی از فروشندگان بر اساس نظر کارشناسان و برخی سایت‌های آنلاین، خانه خود را قیمت‌گذاری کرده و آن را لیست می‌کنند. لیست قیمت درواقع اولین روش بازاریابی برای فروشندگان به‌حساب می‌آید. اگر از زمانی که قیمت فهرستی خانه مشخص شد، قیمت‌ها با تغییر مواجه شود یا شرایط پیشنهادی خریدار به حدی جالب باشد که فروشنده حاضر به تغییر قیمت نهایی شود، قیمت فهرست تغییر خواهد کرد.

 

List price چیست؟

قیمت فهرست یا List price درواقع به‌عنوان قیمت موردپذیرش صاحب‌ملک برای فروش شناخته می‌شود. این قیمت‌ها ممکن است بسیار بیشتر از ارزش ملک یا در برخی موارد کمتر از ارزش آن فهرست شود. توجه داشته باشید اگر خریدار متوجه این موضوع شود که ملک کمتر از ارزش واقعی آن ارزش‌گذاری شده است، شاید بخواهید به دلیل آینده‌نگری‌های احتمالی، ملک را گران‌تر بخرد. درهرحال List price قیمت اولیه‌ای است که فروشنده تصمیم می‌گیرد ملکش را به آن قیمت بفروشد.

شاید بتوان قیمت فهرست را مشابه تبلیغ‌های برخی فروشگاه‌ها در نظر گرفت. برخی از فروشگاه‌ها برای برخی از اجناس خود قیمت‌هایی به‌شدت پایین در نظر می‌گیرند و بعد از ورود مشتریان، تلاش می‌کنند که محصولات و اجناس گران‌تر را نیز به او برای خرید پیشنهاد دهند. این قیمت فهرست نیز روشی برای بازاریابی مؤثر و سرازیر کردن مشتریان بی‌شمار است. بعدازاین که مشتریان به ملک علاقه‌مند می‌شوند، ممکن است رقابتی برای خرید خانه به وجود آید که این رقابت منجر به افزایش قیمت فهرست خانه در کانادا به نسبت قیمت نهایی خواهد شد.

شاید عجیب به نظر برسد اما برخی از فروشندگان، قیمت فهرست را بیشتر از ارزش اصلی ملک خود تعیین می‌کنند؛ این روش نیز نوع دیگری از بازاریابی است. به دلیل اینکه خریداران با خود فکر می‌کنند که این ملک ممکن است چه مزیتی داشته باشد که با این نرخ بالا به فروش می‌رسد و همین عامل باعث ایجاد قیمت رقابتی در مبلغ نهایی و ارزش ملک می‌شود.

 

sale price چیست؟

قیمت فروخته‌ شده یا sale price در اصل قیمت نهایی ملک است که مبلغ آن به فروشنده پرداخت می‌شود. همان‌طور که گفته شد، خریداران ممکن است به دلایل متنوعی، مایل باشند که ملک فهرست شده را به قیمت بالاتری بخرند. مثلاً برخی از خریداران به‌قصد فروش ملک به قیمت‌های بالاتر با علم به اینکه ارزش ملک بالاتر است، آن را گران‌تر می‌خرند.

البته دلیل دیگری نیز برای بالاتر رفتن قیمت خانه در کانادا به نسبت قیمت فهرست وجود دارد و آن به رکود رفتن خریدوفروش ملک برای مدتی معین است. بعد از گذشت از دوره رکود، صاحب‌ملک با توجه به افزایش قیمت‌ها، تصمیم به افزایش میزان درخواستی به نسبت قیمت فهرست خواهد گرفت. به خاطر داشته باشید که هیچ قانونی فروشنده را مجبور به فروش ملک خود به قیمت مدنظر نمی‌کند.

 

معرفی دلیل اصلی افزایش قیمت خرید خانه در کانادا

برخی از متخصصان حوزه ملک و خانه در کانادا، بر این باورند که دلیل اصلی تفاوت قیمت List price و sale price در کمبود مداوم عرضه است. این عامل به همراه کاهش ارائه فهرست‌های جدید، تعداد خانه‌های موجود برای فروش را با کمبود مواجه می‌کند. این عامل گرچه شرایط را برای فروش ملک فروشندگان با محدودیت مواجه کرده، اما هزینه نهایی ملک آن‌ها قطعاً با رقابت بین خریداران مواجه می‌شود.

این رقابتی شدن قیمت ملک هرچه بیشتر طول بکشد، بیشتر به نفع فروشندگان است؛ چراکه می‌توانند درنهایت ملک خود را به قیمت بهتری به فروش برسانند. شاید جالب به نظر برسد که برخی افراد برای خرید خانه در کانادا، با قیمت‌هایی حتی تا هزار دلار بیشتر از قیمت فهرست مواجه می‌شوند.

شرایط و پیشنهادها متعددی که به فروشندگان می‌شود، شرایط را برای آن‌ها به‌صورت مزایده درمی‌آورد. در این مزایده، خریداری برنده است که بیشتر قیمت را به فروشنده پیشنهاد دهد. حال تصور کنید که برخی افراد به هدف افزایش قیمت ملک در منطقه، رقابتی نابرابر را به وجود آورده و قیمت‌هایی بالا را به فروشنده پیشنهاد می‌دهند. این عمل، فروشنده را ترغیب می‌کند که برای خریدارانی باقیمت‌های بالاتر، صبر کنند. این عمل خریداران، ملک‌های فروشی را محدود کرده و قیمت همچنان شیبی مثبت به خود می‌گیرد.

بازارهایی با قیمت پایین، بیشترین تفاوت نرخ را دارند
طبق بررسی‌های صورت گرفته، بیشترین میزان تفاوت نرخ بین List price و sale price برای ملک‌هایی است که قیمت پایین‌تری دارند. مثلاً خرید خانه در کانادا با تفاوت نرخ بیشتری در اتاوا به نسبت تورنتو مواجه شده است. دلیل آن این است که هرچه نرخ ملک پایین‌تر باشد، امکان مانور دادن و پیشنهاد قیمت‌های بیشتر برای خریداران راحت‌تر خواهد بود.

در صورت افزایش قیمت ملک از رقمی خاص به بالا، تنها افرادی که توان پرداخت هزینه خرید را دارند، چند دهک ثروتمند جامعه هستند. به همین دلیل افرادی که مایل هستند خانه‌های ارزان‌قیمت را خریداری کنند، تعداد بیشتری دارند. درنهایت بازار خریدوفروش خانه در کانادا مثل یک بازار آزاد است که تصمیم‌گیرنده نهایی، فروشنده خواهد بود.

 

روش‌هایی برای موفقیت در مزایده مالکان

همان‌طور که تا به اینجا متوجه شدید، به‌احتمال خیلی زیاد برای خرید خانه در کانادا باید میزان مبلغ بیشتری را به نسبت قیمت اعلام‌شده ملک در نظر بگیرید. حال بااین‌وجود علاوه بر هزینه بیشتری که می‌کنید، باید رقبای خود را از میدان به درکنید! اگر نتوانید از پس رقبا بربیایید، ممکن است آن‌ها خانه رویایی شما را بخرند. در ادامه به روش‌هایی که به شما برای موفقیت در مزایده مالکان کمک می‌کند، اشاره‌کرده‌ایم:

تمرکز خود را روی قیمت‌های نهایی بگذارید: اگر قصد دارید در شهر و محله‌ای خاص خانه بخرید، بهتر است به‌جای اینکه روی قیمت‌های فهرست شده تمرکز کنید، قیمت‌های نهایی را مدنظر قرار دهید.
سقف قیمت خود را مشخص کنید: قبل از انتخاب و پسندیدن خانه در کانادا، بهتر است تمامی منابع مالی خود را مورد ارزیابی قرار داده و سقف توان خود را برای پرداخت هزینه خانه، مشخص کنید.
به نسبت رقبا پیش‌دستی کنید: به خاطر داشته باشید اگر فروشنده منتظر بالا رفتن قیمت ملک خود باشد، ممکن است هیچ‌گاه آن را به شما نفروشد. به همین دلیل باید در گام اول، قیمت بیشتری به نسبت نرخ فهرست ارائه دهید تا ملک را صاحب شوید.
جمع بندی و نتیجه گیری
در این مقاله به معرفی دو اصطلاح مهم در ارتباط با خرید خانه در کانادا پرداختیم. این دو اصطلاح List price و sale price هستند. درصورتی‌که می‌خواهید برای خریدوفروش ملک در کانادا با مشکلی مواجه نشوید، بهتر است از مشاور املاکی مطمئن، مشورت بخواهید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *