کانادا پرشیا
کانادا پرشیا
family sponsorship

مهاجرت به کانادا از طریق اسپانسرشیب

افرادی که مقیم دائم یا سیتیزن کانادا هستند، می تواند می توانند بر اساس سیستم اسپانسرشیپ اقوام نزدیک خود را به این کشور آورده و برای آن ها اقامت دائم کانادا را اخذ نمایند. افراد می توانند در این روش برای پدر و مادر، فرزندان، همسر، پدر بزرگ و مادر بزرگ اقدام نمایند. البته مهاجرت به کانادا از طریق اسپانسر شیپ برای خواهر و برادر و برادر زاده و خواهر زاده و نوه بی سرپرست تحت داشتن شرایطی خاص امکان پذیر است. فردی که اسپانسر می گردد باید دارای شرایطی باشد. این شرایط به قرار زیر است:

 • حداقل 18 سال سن داشته باشد.
 • مقیم دائم یا شهروند کانادا باشد.
 • در کانادا سکونت داشته و زندگی نماید.
 • در آمد کافی داشته باشد.
 • تعهدات مالی فرد را بپذیرد.
 • توافقانه دو طرفه با شخصی که حمایت می کند منعقد نماید.

هزینه های مربوط به پروسه اسپانسرشیب کانادا

هزینه های مربوط به این روش کاملا متفاوت است و نمی توان مقداری را مشخص گفت. این هزینه به مواردی مانند سن افراد، نسبت افراد با شما و این چنین مواردی متفاوت است و همچنین در پروسه درخواست در این روش هزینه هایی مانند حق اقامت دائم نیز در هزینه کلی تاثیر گذار خواهند بود.

بررسی شرایط اخذ ویزا:
در این روش باید فرد اسپانسر کننده و اسپانسر شونده اثبات کنند حداقل شرایط موردنیاز برای اخذ ویزا را دارند. از جمله شرایط فرد اسپانسرشونده می توان به دارا بودن حداقل ۱۸ سال سن، دارا بودن تمکن مالی موردنیاز، حضور در کانادا در زمان اسپانسرشیپ و داشتن کارت اقامت دائم و یا شهروندی کانادا را نام برد. شرایط فرد اسپانسر کننده نیز بسته به این که همسر، والدین یا فرزند متقاضی باشد متفاوت خواهد بود.

دریافت پکیج اپلای:
این پکیج توسط اداره مهاجرت در اختیار متقاضیان اسپانسرشیپ قرار داده می شود و شامل نقشه راه و چک لیست مدارک مورد نیاز هم برای اسپانسر و هم فرد حمایت شونده است و تمامی فرم های مورد نیاز که باید تکمیل شوند نیز در آن وجود دارد.

تکمیل پکیج:
پس از دریافت این پکیج، باید تمامی اسناد و مدارک را طبق دستور العملی که در آن وجود دارد، جمع آوری و تمامی فرم ها را نیز تکمیل کرد.

پرداخت هزینه های مورد نیاز:
این هزینه ها شامل هزینه پروسه اسپانسرشیپ، هزینه حق اقامت دائم کانادا و هزینه احراز هویت بیومتریک می شوند. البته، هزینه معاینات پزشکی و گواهی عدم سوء پیشینه هم جزو هزینه هایی هستند که گاهی اوقات و بسته به شرایط متقاضی، باید پرداخت شوند.

ارسال درخواست اسپانسرشیپ:
شما هم از طریق ایمیل میتوانید درخواست خود را ارسال کنید و هم از طریق خدمات پیک. آدرس های مورد نیاز در دستور العملی که در پکیج اپلای وجود دارد، قید شده است.

ارسال اطلاعات تکمیلی:
اداره مهاجرت کانادا گاهی اوقات در طول پروسه بررسی پرونده ی اسپانسرشیپ درخواست ارائه یک سری اطلاعات تکمیلی می کند که معمولا شامل احراز هویت بیومتریک، معاینه پزشکی و گواهی عدم سوء پیشینه می شوند.

 

 

محاسبه آنلاین مدت زمان صدور ویزای اسپانسرشیپ کانادا

جهت بررسی مدت زمان صدور ویزای خود، وارد لینک زیر شده، نوع برنامه مهاجرتی خود را طبق تصویر زیر، از قسمت Select an application type انتخاب کنید، در قسمت Which temporary residence application گزینه مرتبط با روش مهاجرتی خود را انتخاب کرده و سپس بر روی دکمه get processing times مانند تصویر زیر کلیک کنید. پیوند

 

Sponsorship

افرادی که می‌ توانند از طریق روش اسپانسرشیپ به کانادا مهاجرت کنند:

 • همسر، شریک زندگی (هم‌جنس و یا از جنس مخالف)
 • فرزند یا فرزندان وابسته
 • پدر و مادر و پدربزرگ و مادربزرگ
 • خواهر، برادر، خواهرزاده، برادرزاده، نوه که یتیم باشند، زیر ۱۸ سال سن داشته باشند و ازدواج‌نکرده باشند
 • هر یک از اقوام دیگر با هر سن و نسبت خانوادگی، اما فقط با یک سری شرایط ویژه
 • اقوام و یا خویشاوندان وابسته به موارد فوق (مانند همسر، شریک زندگی و یا فرزندان وابسته)

 

شرایط اسپانسرشیپ همسر شریک زندگی برای اقامت در کانادا

این برنامه به شهروندان کانادا و یا دارندگان اقامت دائم اجازه می‌دهد همسر رسمی (Common-law spouse) خود را به کانادا بیاورند.

 1. باید حداقل دارای ۱۸ سال به بالا باشد.
 2. ازدواج شما به‌صورت قانونی ثبت‌شده و دارای سند باشد.
 3. ازدواج نامتعارف اگر در کانادا انجام‌شده باشد قابل‌قبول است در غیر این صورت در دسته‌بندی‌های common-law partner و conjugal partner (این مورد بین زن و مرد نیز وجود دارد) که ذکر کردیم قرار می‌گیرد:

ازدواج‌های رسمی Conjugal partner

 • حداقل ۱۸ سال به بالا داشته باشند
 • حداقل یک سال باهم بوده و تعهد ازدواج باهم را داده باشند. (از طریق برخی موارد مانند حساب بانکی بررسی می‌شود)
 • خارج از کانادا زندگی کرده باشند
 • اگر دو نفر به دلایلی مانند منع ازدواج مذاهب مختلف باهم یا قانونی نبودن ازدواج میان دو نفر با جنس مشابه در کشورشان نتوانسته‌اند زندگی و یا ازدواج کنند نیز در این دسته قرار می‌گیرند که باید این مورد را ثابت کنند
 • برای تأیید صلاحیت همسر، فرزند و شریک زندگی خود باید اسناد و فرم‌های مرتبط را به‌طور دقیق پرکنید و اطلاعات اضافی که از شما خواسته می‌شود مانند تست‌های پزشکی و یا انگشت‌نگاری و عکس دیجیتال را انجام دهید.

 

شرایط اسپانسرشیپ پدر مادر پدربزرگ و مادربزرگ برای اقامت در کانادا
شهروندان کانادایی و آن دسته از افرادی که اقامت دائم این کشور را در اختیاردارند، جهت واجد شرایط بودن برای پذیرش حمایت یا اسپانسرشیپ والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ، باید علاوه بر در اختیار داشتن شرایط عمومی و کلی که برای اسپانسرشیپ وجود دارد، شرایط زیر را نیز در اختیار داشته باشند:

برای مدت‌زمان سه سال مداوم، حداقل درآمد سالیانه‌ی لازم که توسط اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا اعلام می‌شود را در اختیار داشته باشند.
یک تعهدنامه (به مدت ۲۰ سال) برای ارائه حمایت مالی کامل از والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ خود به امضاء برسانند و همچنین، از زمانی که آن‌ها اقامت دائم کانادا را به دست می‌آورند، هرگونه کمک مالی یا اجتماعی که به این دسته از اقوام آن‌ها پرداخت‌شده است را بازپرداخت کنند و به دولت کانادا برگردانند.
برای مشخص شدن این‌که فرد حمایت‌کننده یا حامی مالی، نیازمندی‌های مالی موردنیاز را در اختیار دارد، قوانین و شرایط زیر باید اعمال شوند:

فقط اسناد رسمی که توسط آژانس درآمد کانادا (CRA) صادرشده باشند، برای نشان دادن حداقل درآمد لازم در سه سال اخیر پذیرفته می‌شوند.
اگر یک نفر دیگر (مانند همسر یا شریک زندگی شخص حمایت‌کننده) نیز در بین امضاء کنندگان برنامه حمایت مالی مشارکت و حضورداشته باشد، درآمد ترکیبیِ امضاکننده‌ی دوم و حامی اصلی به‌طور مشترک در نظر گرفته می‌شود و مجموع درآمدشان حساب می‌شود.
بیشتر بدانید: اسکان موقت در کانادا و اقامت موقت کانادا

شرایط مهاجرت والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ برای مهاجرت به کانادا از طریق روش اسپانسرشیپ

پدر، مادر، پدربزرگ یا مادربزرگ فرد حامی که قصد مهاجرت به کانادا از طریق اسپانسرشیپ دارند، برای این‌که نشان دهند واجد شرایط برای انجام این کار هستند، باید دارای شرایط زیر باشند:

 • تکمیل کردن تمامی فرم‌ها و ارائه اسناد و مدارک موردنیاز
 • انجام معاینات پزشکی
 • ارائه گواهی عدم سوءپیشینه
 • انجام احراز هویت بیومتریک
 • افراد واجد شرایط حمایت از والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ برای مهاجرت به کانادا از طریق روش اسپانسرشیپ

 

شما به‌عنوان فرد حامی که قصد پذیرفتن اسپانسرشیپ یا حمایت از والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ خود را دارید، باید دارای شرایط زیر باشید:

 • حداقل ۱۸ سال سن داشته باشید.
 • در هنگام اپلای برای اسپانسرشیپ کانادا در این کشور زندگی کنید.
 • دارای توانایی و تمکن مالی لازم (در سه سال اخیر) برای حمایت از فرد موردنظر خود باشید.

مسئولیت های شما در قبال والدین یا پدربزرگ و مادربزرگی که اسپانسر آن ها شده اید:

 • تمامی نیازهای اولیه ازجمله نیازهای غذایی و شرایط زندگی را برای اعضای خانواده‌ای که اسپانسر آن‌ها شده‌اید، فراهم کنید.
 • فردی که اسپانسر وی هستید، تمام تلاش و سعی خودش را به کار بگیرد تا توانایی ساپورت و حمایت از خودش و تمامی اعضای خانواده دیگر خود که همراه او هستند را به دست بیاورد.

نکته: شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اسپانسرشیپ و حمایت مالی از والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ خود برای مهاجرت به کانادا، به این لینک و این لینک مراجعه کنید.

 

شرایط اسپانسرشیپ فرزند وابسته برای مهاجرت به کانادا

 • باید زیر ۲۲ سال سن داشته باشند.
 • همسر یا شریک زندگی نداشته باشند.
 • فرزندان بالای ۲۲ سال در صورت دو شرط می‌توانند اسپانسر شوند
 • آن‌ها به دلیل وضعیت روحی و جسمی قادر به حمایت مالی از خود نباشند.
 • تا قبل از ۲۲ سالگی به حمایت مالی والدین متکی بودند.

توجه کنید که تا قبل از پردازش درخواست فرزند شما باید این موارد را رعایت کند. اگر شما ساکن کانادا و یا سیتیزن آن هستید، فرزند شما نیز سیتیزن کانادا محسوب می‌شود، حتی اگر در کانادا متولد نشده باشد. البته برای این مورد باید در زمان تولد فرزند، شما سیتیزن یا شهروند کانادا باشید که در این صورت لازم نیست برای اسپانسرشیپ فرزندتان اقدام کنید زیرا او به‌عنوان اولین نسل متولدشده شما خارج از کانادا حساب می‌شود.

درصورتی‌که فرد از اول ژانویه ۱۹۴۷ تا شانزده آوریل ۲۰۰۹ خارج از کانادا از والدینی متولد شود که خود خارج از کانادا اما از والدین کانادایی متولدشده‌اند نیز نسل دوم متولدشده شما خارج از کانادا محسوب شده و سیتیزن کانادا به‌حساب می‌آید. اگر فردی از اول ژانویه ۱۹۴۷ توسط والدین کانادایی به سرپرستی گرفته‌شده نیز سیتیزن کانادا محسوب می‌شود.

اگر قصد دارید اسپانسر فرزند همسرتان (که از خون شما نیست) و یا فرزند مشترکتان با شریک زندگی خود بشوید توجه کنید که همسر و یا شریک را به‌عنوان متقاضی اصلی و فرزند را به‌عنوان فرد وابسته به برنامه معرفی کنید و حتی اگر خود فرزند دارای فرزند دیگری باشد او را به‌عنوان نوه به برنامه معرفی کنید.

 

شرایط لازم برای سایر اقوام جهت مهاجرت به کانادا از طریق روش اسپانسرشیپ

درصورتی‌که شما ۱۸ سال سن داشته باشید و دارای یکی از دو شرایط دیگری که در بخش زیر ذکرشده است باشید، می‌توانید برخی از اقوام، بستگان و خویشاوندان خود را نیز به کانادا بیاورید تا اقامت دائم این کشور را به دست بیاورند:

 • شهروند کانادا باشید.
 • اقامت دائم کانادا را در اختیار داشته باشید.

باید توجه داشته باشید که شما فقط تحت یک سری شرایط ویژه و خاصی می‌توانید اسپانسر برادر، خواهر، برادرزاده، خواهرزاده، عمو، عمه، دایی و خاله خود شوید. درواقع، اگر بخواهیم دقیق‌تر اشاره‌کنیم، باید بگوییم اگر عضو خانواده موردنظرتان که جزو این دسته‌ها قرار دارد و قصد پذیرفتن اسپانسرشیپ وی را دارید، دارای شرایطی که در این بخش از مطلب امروز خود اشاره می‌کنیم نباشد، باید دنبال راه‌های جایگزین دیگری باشید تا واجد شرایطِ اپلای برای آن و مهاجرت به کانادا باشد.

نکته قابل‌توجه دیگری که وجود دارد، این است که اگر اسپانسر یکی از اقوام خود شدید تا بتواند اقامت دائم کانادا را به دست بیاورد، چند مسئولیت مهم در قبال آن‌ها خواهید داشت که شامل موارد زیر می‌شوند:

از زمانی که وارد خاک کانادا می‌شوند تا مدت‌زمانی که معین‌شده است، ساپورت و حمایت مالی خود را از آن‌ها ادامه دهید (این مدت‌زمان، معمولاً ۲۰ سال است؛ اما مقدار دقیق آن به سن فرد حمایت شونده و نسبت فامیلی وی با فرد اسپانسر دارد).
قادر به برآورده کردن و تهیه یک سری از نیازهای اولیه و ساده برای خودتان، اعضای خانواده‌تان و شخصی که اسپانسر وی شده‌اید، باشید. ازاین‌دست می‌توان به نیازهای غذایی، اسکان و پوشاک اشاره کرد.
شما باید اطمینان پیدا کنید که شخص موردنظری که اسپانسر وی شده‌اید، نیاز به کمک‌های اجتماعی دیگری از سوی دولت کانادا ندارد.
اقوامی که جزو هیچ‌یک از دسته‌بندی‌های قبلی نباشند، فقط می‌توانند جزو دو گروه دیگری باشند که در زیر نام می‌بریم:

 

اسپانسرشیپ خواهر برادر خواهرزاده برادرزاده و نوه برای مهاجرت به کانادا

درصورتی‌که خواهر، برادر، خواهرزاده، برادرزاده یا نوه‌های شخص متقاضی (اسپانسر یا حامی) دارای تمامی شرایط زیر باشد، می‌تواند از طریق اسپانسرشیپ به کانادا مهاجرت کند.

 • نسبت خونی با شخص اسپانسر داشته باشند و یا از طریق فرزندخواندگی، با وی نسبت فامیلی پیداکرده باشند.
 • هم پدر و هم مادر شخص اسپانسر شونده فوت کرده باشند و در قید حیات نباشند.
 • زیر ۱۸ سال سن داشته باشند.
 • مجرد باشند و ازدواج‌نکرده باشند (چه ازدواج رسمی و محضری، چه ازدواج عرفی و چه رابطه عاطفی محکم و جدی)

همچنین، درصورتی‌که یکی از شرایط زیر برقرار باشد، نمی‌توانید اسپانسر خواهر، برادر، خواهرزاده، برادرزاده یا نوه خود شوید:

 • یکی از والدین شخص اسپانسر شونده هنوز در قید حیات باشد.
 • هیچ‌کس اطلاع نداشته باشد که والدین وی کجا هستند (مفقودشده باشند و کسی از فوت آن‌ها نیز اطمینان نداشته باشد).
 • درصورتی‌که والدین شخص اسپانسر شونده وی را ترک کرده باشند.
 • در حین این‌که هم پدر و هم مادر شخص اسپانسر شونده در قید حیات و زنده هستند، شخص دیگری به‌غیراز والدین وی از او مراقبت کند.
 • والدین شخص اسپانسر شونده در زندان و یا تحت بازداشت قرار داشته باشند.

 

اسپانسرشیپ سایر خویشاوندان برای مهاجرت به کانادا از طریق روش اسپانسرشیپ

برای سایر اقوام و خویشاوندانی که جزو هیچ‌یک از دسته‌بندی‌های فوق قرار نمی‌گیرند (پسرخاله، دخترعمو، دایی، عمه و…) و جزو بستگان درجه دوم محسوب می‌شوند، شما باید تمامی شرایط زیر را در اختیار داشته باشید تا بتوانید اسپانسر آن‌ها برای مهاجرت به کانادا از طریق روش اسپانسرشیپ شوید.

نکته: وجود دو شرط مهم، بسیار لازم است و این دو شرط عبارت هستند از:

 • نسبت خونی با فرد اسپانسر داشته باشند.
 • و یا از طریق فرزندخواندگی نسبت فامیلی با وی پیداکرده باشند.
  شرایط اسپانسرشیپ اقوام و بستگان درجه ۲ شامل موارد زیر می‌شود:
 • شما به‌عنوان شخصی که قصد پذیرفتن حمایت و اسپانسرشیپ اقوام درجه‌دو خود را دارید، نباید هیچ فامیل درجه‌یک در قید حیاتی داشته باشید که بتوانید اسپانسر وی شوید. درصورتی‌که دارای هر یک از بستگان در قید حیاتی که در زیر نام می‌بریم باشید، نمی‌توانید اسپانسر اقوام درجه‌دو خود شوید:
  همسر، شریک زندگی
 • فرزند (پسر یا دختر)
 • پدر، مادر، پدربزرگ و مادربزرگ
 • خواهر یا برادر یتیم
 • خواهرزاده یا برادرزاده یتیم
 • نوه یتیم

شما به‌عنوان شخصی که قصد پذیرفتن حمایت و اسپانسرشیپ اقوام درجه‌دو خود را دارید، نباید هیچ فامیل دیگری (خاله، عمه، عمو، دایی و یا بستگانی که در بخش فوق نام بردیم) داشته باشید که شهروند کانادا باشد و یا اقامت دائم این کشور را در اختیار داشته باشد.

 • نکته ۱: این دسته از اقوام درجه ۲، هر سنی داشته باشند، مهم نیست.
 • نکته ۲:‌ اگر اقوام درجه دوم واجد شرایطی که جزو موارد فوق باشد و شما قصد پذیرفتن حمایت و اسپانسرشیپ وی را داشته باشید، دارای یک همسر، شریک زندگی و یا فرزند وابسته باشد که به همراه وی به کانادا خواهد آمد، شما باید آن‌ها را هم در همان درخواست در نظر داشته باشید.

شرایط فرد حامی برای مهاجرت به کانادا از طریق روش اسپانسرشیپ

اما چه کسی می‌تواند از این روش برای مهاجرت خانواده خود اقدام کند؟ برای استفاده از روش اسپانسرشیپ شخصی که قرار است حمایت‌کننده شما در کانادا باشد باید دارای شرایطی خاص باشد:

سن فرد اسپانسر کننده باید حداقل ۱۸ سال باشد، این فرد حتماً باید شهروند کانادایی و دارای اقامت دائم کانادا باشد، اگر شهروند کانادایی باشد اما خارج از کانادا زندگی کند باید تضمین بدهد که در طول حمایت از شما برای اقامت دائم کانادا در خود کانادا زندگی کند در غیر این صورت نمی‌تواند شما را حمایت مالی کند و موردقبول نیست.

فرد اسپانسر کننده باید با ارائه مدرک ثابت کند که هیچ کمکی از دولت دریافت نمی‌کند (در صورت نداشتن معلولیت)، درواقع این شخص باید تضمین دهد که قادر به برطرف کردن تمام نیازهای اساسی متقاضی غذا، پوشاک، سرپناه و سایر نیازهای زندگی روزمره، مراقبت از دندان، مراقبت از چشم و سایر نیازهای بهداشتی که تحت پوشش خدمات بهداشت عمومی نیستند در طول زندگی در کانادا به مدت سه سال بدون هیچ قید و شرطی است. در بیشتر موارد شما نیاز به داشتن درآمد مستقل و بالا برای حمایت ندارید تنها در بعضی مواقع باید ثابت کنید که درآمد کافی برای اسپانسر کردن را دارید:

شما یک فرزند وابسته را حمایت می‌کنید که خود دارای یک یا چند فرزند وابسته (شامل فرزندان به سرپرستی گرفته‌شده نیز می‌شود) است.
شما همسر خود را حمایت می‌کنید که دارای فرزند وابسته‌ای است که خود یک یا چند فرزند وابسته دارد.
اگر در استان کبک زندگی می‌کنید باید پس از تأیید شما به‌عنوان یک حامی، الزامات حمایت مالی مهاجرت در کبک را رعایت کنید و با استان کبک تعهدی را امضا کنید. مسئول درآمد وزارت مهاجرت كبك درخواست شما را ارزیابی می‌کند. دستورالعمل‌های فرم ارزیابی مالی به شما میزان درآمد لازم را خواهد گفت که در قسمت‌های بعد مفصل توضیح خواهیم داد.

 

شرایط افراد خارج از کبک برای مهاجرت به کانادا از طریق روش اسپانسرشیپ

افرادی که خارج از کبک هستند نیز باید تعهد حمایت مالی از فرد متقاضی را امضا کنند و مشخص است که این تعهد ازنظر قانونی مهم است. اسپانسر کننده باید حمایت مالی از متقاضی مهاجرت را از زمان دریافت اقامت دائم در کانادا آغاز کند و درصورتی‌که خانواده او از دولت کمک اجتماعی دریافت کنند موظف است آن‌ها را بازپرداخت کند. علاوه بر این، اسپانسر کننده و فرد متقاضی باید برخی مسئولیت‌ها را در طول این دوره قبول کنند.

فرد اسپانسر کننده باید تمام نیازهای اساسی اعضای خانواده را تأمین کند.
فرد متقاضی باید برای تمام تلاشش را برای حمایت از خود و اعضای خانواده انجام دهد.
هنگامی‌که این شرایط را پذیرفتید، باید یک فرم را تکمیل و امضا کنید که شامل تعهدنامه و توافق‌نامه حمایت مالی است.

افرادی که واجد شرایط حمایت برای مهاجرت به کانادا از طریق روش اسپانسرشیپ نیستند

درصورتی‌که شخص متقاضی که قصد پذیرفتن اسپانسرشیپ یکی از بستگان یا اعضای خانواده خود را دارد، دارای یکی از شرایط زیر باشد، نمی‌تواند حامی این افراد برای مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت دائم این کشور شود:

 • در زمان پذیرفتن مسئولیت اسپانسرشیپ اقوام یا بستگان خود در کانادا سکونت نداشته باشد.
 • به دولت کانادا بدهی داشته باشد (این بدهی‌ها شامل وام مهاجرتی و اوراق قرضه‌ی عملکرد می‌شوند) و یا تعهدات مالی نسبت به حمایت از خانواده خود را پرداخت نکرده باشد.
 • نتوانسته باشد از اقوام یا بستگان موردحمایت قبلی خود حمایت کرده باشد و منجر به این شده باشد که فرد اسپانسر شونده برای تأمین نیازهای اساسی و اولیه خود به دنبال کمک‌های اجتماعی دولت رفته باشد.
 • تحت پیگرد قانونی و خروج از کانادا قرار داشته باشد.
 • در بند، سلول، بازداشتگاه و یا زندان باشد.
 • در حال دریافت کمک‌های اجتماعی از سوی دولت باشد (مگر این‌که دارای ناتوانی و معلولیتی باشد که قادر به کار کردن نباشد).
 • دادخواست ورشکستگی داده باشد و هنوز حکم خلع ید از سوی دادگاه دریافت نکرده باشد (درهرصورت، همچنان در پروسه ورشکستگی قرار داشته باشد).
 • خودش در ۵ سال اخیر از طریق اسپانسرشیپ، اقامت دائم کانادا را به دست آورده باشد (افرادی که خودشان اسپانسرشیپ دریافت کرده‌اند، باید ۵ سال از دریافت اقامت دائم کانادا برای آن‌ها گذشته باشد تا بتوانند اسپانسر فرد دیگری شوند).
 • در طی ۳ سال اخیر حامی یا اسپانسر همسر و شریک زندگی خود شده باشند و از زمانی که شریک زندگی آن‌ها اقامت دائم دریافت کرده است، ۳ سال نگذشته باشد (بعد از گذشت ۳ سال از اسپانسرشیپ همسرشان، می‌توانند حامی فرد دیگری شوند).
 • تابه‌حال یک درخواست برای پذیرش اسپانسرشیپ همسر، شریک زندگی یا فرزند خود به ثبت رسانده باشند و در مورد درخواست کنونی آن‌ها، هنوز تصمیم‌گیری نشده باشد (وضعیت اسپانسرشیپ کنونی آن‌ها هنوز روشن نشده باشد).
 • به جرم اقدام برای عمل خشونت‌آمیز و یا جنسی نسبت به خویشاوند خود محکوم‌شده باشند و یا آن‌ها را به انجام چنین اعمالی تهدید کرده باشند.
 • شرایط فرد اسپانسر شونده برای مهاجرت به کانادا از طریق روش اسپانسرشیپ

درواقع یکی از اهداف طرح اسپانسرشیپ فراهم کردن زمینه‌ای برای افراد ساکن و سیتیزن کانادا است تا بتوانند با خانواده خود در کانادا زندگی کنند؛ اما در قوانین این طرح باید اسپانسر شونده و کسی که اسپانسر می‌کند مورد تأیید اداره مهاجرت کانادا باشند. به‌طورکلی طبق قوانین اداره مهاجرت شما می‌توانید فرزندان وابسته، همسر(spouse) و یا شریک‌ زندگی که یک سال یا بیشتر با او زندگی کردید و از آن به‌عنوان common-law partner و conjugal partner یاد می‌شود را اسپانسر کنید. در کانادا این سه مورد برای ازدواج‌های با جنس مخالف نیز صدق می‌کند؛ اما هرکدام از این افراد برای پذیرش باید واجد شرایطی باشند.

میزان درآمد اسپانسر کننده برای مهاجرت به کانادا از طریق روش اسپانسرشیپ

در فرم ارزیابی مالی شما مشخص می‌کنید که آیا توانایی حمایت مالی از افرادی که اسپانسر می‌کنید دارید یا نه. شما برای اسپانسر کردن همسر، شریک زندگی بدون خانواده و یا در صورت داشتن فرزند وابسته‌ای که خودش فرزند دیگری نداشته باشد و فرزندانی که خودشان فرزند دیگری ندارند، باید توانایی مالی خود را اثبات کنید. شما باید سالانه درآمدی داشته باشید که بتواند حداقل نیاز خانواده و خودتان چه با شما زندگی کنند و چه نه تأمین کند. همچنین برای اسپانسر کردن یک شخص با اعضای خانواده‌اش و حتی کسانی که قبلاً اسپانسر کردید که بر طبق قرارداد باید تا مدت تعیین‌شده آن‌ها را حمایت کنید، باید درآمد کافی داشته باشید. در صورت نداشتن درآمد کافی برای اسپانسر کردن فرزند و یا والدین می‌توانید از همکاری همسر و یا شریک زندگی‌تان برای تأمین مخارج کمک بگیرید که البته باید در قرارداد به امضای طرفین رسیده باشد. توجه کنید که ساکنان کبک نیازی به تکمیل فرم درآمد ندارند. فرد اسپانسر کننده در صورتی واجد شرایط خواهد بود که حداقل درآمد او به مدت سه سال متوالی بیش از مقدار تعیین‌شده در جدول باشد. این جدول حداقل مقدار مشخص‌شده را به شما نشان می‌دهد. این مقدار همان (Low Income Cut-Off (LICO ضرب‌در ۳۰ درصد می‌باشد.

تعداد اعضای خانواده (اسپانسر شونده)حداقل میزان درآمد
۱ نفر۲۵.۳۳۸ دلار
۲ نفر۳۱.۵۴۴ دلار
۳ نفر۳۸.۷۸۰ دلار
۴ نفر۴۷.۰۸۴ دلار
۵ نفر۵۳.۴۰۲ دلار
۶ نفر۶۰.۲۲۸ دلار
۷ نفر۶۷.۰۵۵ دلار
۷ نفر به بالا برای هر شخص اضافه می‌شود:۶.۸۲۷ دلار

مراحل انجام اسپانسرشیپ برای اقامت در کانادا

برای اسپانسر کردن فرزند، همسر و یا شریک زندگی، باید اسپانسر کننده برای اسپانسر کردن اقدام کند و بعد فرزند، همسر و یا شریک شما باید برای اقامت دائم درخواست بدهند؛ که باید این دو برنامه برای پردازش باهم ارسال بشود. شما باید چهار مرحله را برای اسپانسر کردن طی کنید.

دریافت پکیج برنامه
در قدم اول باید یک پکیج که شامل برنامه اسپانسرشیپ است و در آن لیست اطلاعات و اسناد لازم برای شما و افرادی که می‌خواهید حمایت مالی کنید، فرم‌هایی که باید هم شخص اسپانسر کننده و هم اسپانسر شونده تکمیل کنند و راهنمای کمک به شما و اعضای خانواده‌تان در پر کردن صحیح و دقیق فرم‌ها، وجود دارد. این راهنما در سایت IRCC قرار دارد. دقت کنید که پیش از تکمیل فرم باید به‌دقت راهنما را مطالعه کنید. هزینه درخواست و پردازش اسپانسرشیپ قابل‌استرداد نیست. بهتر است پیش از شروع تکمیل اطلاعات درخواستی از واجد شرایط بودن خود و اعضای خانواده برای اسپانسرشیپ مطمئن شوید، دقت کنید که برای درخواست اقامت دائم حتماً اطلاعات اعضای خانواده را وارد کنید چه با شما به کانادا بیایند و چه نه. این اعضا شامل همسر، شریک زندگی، فرزند وابسته و یا نوه است. همچنین، برای اینکه شما مقیم دائم شوید، باید تمام اعضای خانواده حتی اگر با شما به کانادا نمی‌آیند، معاینه پزشکی و بررسی‌های پیشین را نیز انجام دهند. در غیر این صورت اجازه ورود به کانادا به شما داده نمی‌شود و یا در صورت وارد نکردن اطلاعات اعضای خانواده در برنامه در آینده قادر به اسپانسر کردن آن‌ها نخواهید بود. در آخر از صحت اطلاعات واردشده و پر کردن تمام مراحل اطمینان حاصل کنید.

تکمیل پکیج برنامه
درواقع پکیج برنامه شما زمانی کامل است که به تمام سؤالات خواسته‌شده جواب بدهید و تمام مدارک لازم را به همراه درخواست خود ارسال کنید. اگر ارسال مدارک را فراموش کنید، ممکن است درخواست شما برگردانده شود یا پردازش برنامه شما به تأخیر بیفتد و یا درخواست شما رد شود.

می‌توانید برای آگاهی از صلاحیت و واجد شرایط بودن پیش از شروع به این وب‌سایت بروید و به سؤالات خواسته‌شده پاسخ بدهید.

پرداخت هزینه‌های برنامه
هزینه‌هایی که برای این برنامه پرداخت می‌کنید شامل: هزینه پردازش برای اسپانسر کننده اسپانسر شونده و وابستگان، حق هزینه اقامت دائم (RPRF) و هزینه بیومتریک که شامل انگشت‌نگاری و عکس دیجیتال می‌شود. با توجه به موقعیت شما گاهی باید علاوه بر این هزینه‌ها مقداری برای تست پزشکی و گواهی پلیس بپردازید. در جدول زیر هزینه‌های کلی برای اسپانسرشیپ را آورده‌ایم:

شرح پرداختمبلغ به دلار کانادایی
اسپانسر همسر و یا شریک زندگی با هزینه اسپانسرشیپ، اقامت دائم و پردازش برنامه۱.۰۴۰ دلار
اسپانسر همسر و یا شریک زندگی بدون هزینه اقامت دائم۵۵۰ دلار
اسپانسر هر فرزند وابسته۱۵۰ دلار
هزینه بیومتریک (انگشت‌نگاری و عکس دیجیتال) برای هر فرد۸۵ دلار
هزینه بیومتریک برای هر خانواده (۲ نفر به بالا)۱۷۰ دلار

فرزندان وابسته نیازی به پرداخت حق هزینه اقامت دائم ندارند. توجه کنید که هزینه اسپانسرشیپ برای هر نفر ۷۵ دلار و هزینه پردازش برنامه برای همسر و شریک زندگی ۴۷۵ دلار و برای فرزند وابسته ۷۵ دلار است.

ارسال درخواست
برای ارسال درخواست می‌توانید از خدمات ارسال و پیک استفاده کنید که در پیگیری برنامه به شما کمک می‌کند در غیر این صورت از ارسال عادی استفاده کنید. دقت کنید که در صورت کامل نبودن فرم‌ها و عدم پرداخت هزینه‌های ضروری درخواست شما برگردانده خواهد شد.

برای ارسال درخواست باید یک کپی از چک‌لیست خود در بالای پکیج کامل برنامه قرار دهید تا پردازش ما در اسرع وقت انجام شود، اگر کسی که اسپانسر می‌کنید درخواست مجوز کار یا همان open work permit در کانادا را داده همه مدارک و اسناد شغل مربوطه و هزینه‌های جداگانه پرداختی برای مجوز شغلی را باید در برنامه قرار دهید. مدارک لازم باید شامل چک‌لیست، برنامه مجوز کار اوپن، پیج‌های شامل بارکد، مدارک پشتیبانی باشد. در ارسال درخواست از طریق پیک یا ارسال عادی توجه کنید که آدرس‌های درج‌شده را به‌درستی وارد کنید زیرا نسبت به فردی که اسپانسر می‌کنید آدرس‌های مختلفی برای ارسال وجود دارد. پیش از ارسال یک کپی از برنامه تهیه کنید. در جدول زیر آدرس‌های مربوطه را درج کردیم:

 

افراد مربوطه آدرس ارسال درخواست
اسپانسر همسر، انواع شریک زندگی و فرزند وابسته که خارج از کانادا زندگی می‌کنند CPC Sydney P.O. Box 9500 Sydney, NS B1P 0H5
اسپانسر همسر، شریک زندگی تحت قانون کانادا که در کانادا زندگی می‌کنند CPC Mississauga P.O. Box 5040, Station B Mississauga, ON L5A 3A4
در صورت ارسال درخواست از طریق خدمات پیک:

افراد مربوطه آدرس ارسال درخواست
اسپانسر همسر، انواع شریک زندگی و فرزند وابسته که خارج از کانادا زندگی می‌کنند CPC Sydney 49 Dorchester Street Sydney, NS B1P 5Z2
اسپانسر همسر، شریک زندگی تحت قانون کانادا که در کانادا زندگی می‌کنند CPC Mississauga 2 Robert Speck Parkway, Suite 300 Mississauga, ON L4Z 1H8
ارسال اطلاعات اضافی در طول پردازش
در طول پردازش برنامه اسپانسر شونده‌ها باید اطلاعاتی را ارسال کنند که این اطلاعات شامل، اطلاعات بیومتریک، تست پزشکی، گواهی پلیس می‌شود.

اطلاعات بیومتریک پس از پرداخت هزینه آن برای اعضای خانواده نامه‌ای ارسال می‌شود تا برای انجام بیومتریک اقدام کنند و ۳۰ روز برای آن از زمان ارسال مهلت دارند. گواهی پلیس که درواقع به‌نوعی سوءپیشینه فرد است باید برای تمام اعضای خانواده ۱۸ سال به بالا انجام شود. هر گواهی از زمان صدور تا ۱ سال اعتبار دارد. در طول پردازش شما موظفید هرگونه تغییر مانند، ازدواج، طلاق، تولد فرزند و وفات را اطلاع دهید.

 

مراحل مهاجرت به کانادا از طریق روش اسپانسرشیپ برای ساکنان کبک
ارسال درخواست حمایت مالی به دولت کانادا (به‌طور خاص مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا – IRCC).

 • ارسال تقاضای تعهد به دولت کبک
 • ارسال درخواست ویزا و اقامت دائم توسط شخص اسپانسر شونده و تکمیل فرم‌ها
 • برای ارسال درخواست تعهد خود، ابتدا باید از IRCC تأییدیه دریافت کنید که درخواست حمایت مالی را تأیید کند. بهتر است درخواست تعهد خود را از قبل تهیه کنید که شامل برنامه فرد اسپانسر شونده برای تأییدیه انتخابی با تمام مدارک لازم است. به‌گونه‌ای که آماده‌باشید به‌محض این‌که شما آن را به Ministère de l’Immigration, de la Francisation et de l’Intégration ارسال کردید، پاسخ خود را از IRCC دریافت کنید.

 

مهاجرت یک صلاحیت مشترک بین دولت‌های کبک و کانادا است. در مورد اتحاد خانواده (حمایت از یک خویشاوند نزدیک)، شخصی که مایل به حمایت از یک خویشاوند است باید الزامات هر دو دولت را برآورده کند.

 

پردازش درخواست اقامت کانادا از طریق روش اسپانسرشیپ

درصورتی‌که تمام اطلاعات شما تکمیل باشد و تمام موارد را رعایت کرده باشید پردازش درخواست شما و برنامه شروع می‌شود و برای شما یک کد درخواست، تصدیق رسید ارسال‌شده و سپس صلاحیت اسپانسر کننده و اسپانسر شونده بررسی می‎‌شود. اگر شما به‌عنوان اسپانسر کننده رد بشوید می‌توانید برای درخواست اقامت دائم خانواده درخواست بدهید. درصورتی‌که قصد کنسل کردن برنامه را داشته باشید می‌توانید هزینه‌های پرداختی دیگر را پس بگیرید، البته مبلغ پردازش برنامه که ۷۵ دلار است قابل‌استرداد نیست.

اگر شما به‌عنوان اسپانسر کننده موردقبول واقع شوید، شرایط کسانی که قصد اسپانسر بودن آن‌ها را دارید بررسی می‌شود و نامه‌ای به شماره برنامه آن‌ها فرستاده می‌شود که بعد از دریافت آن باید برنامه را به اکانت آنلاین خود وصل کنند (گزینه موردنظر در برنامه برای این کار وجود دارد) تا به‌سرعت با اداره مهاجرت متصل شده و اطلاعات را به‌روزرسانی کنند. اگر شما مسئول این کار هستید باید این کار را برای آن‌ها انجام دهید. سپس اسپانسر شونده‌ها باید اطلاعات اضافی که قبلاً گفتیم را تهیه و ارسال کنند.

اگر در کبک زندگی می‌کنید باید برای متقاضیان یک فرم مجزا و مخصوص تکمیل کنید و آن را با درخواست متقاضی برای اداره مهاجرت دولت کبک MIDI ضمیمه کنید. این لینک به شما برای دانلود فرم کمک خواهد کرد.

زمانی که درخواست اقامت دائم اعضای خانواده تأیید شود آن‌ها باید پاسپورت و کپی آن، 2 قطعه عکس، مدارک پرداخت حق اقامت دائم را ارسال کنند. بعد از تأیید اقامت دائم اعضای خانواده برای آن‌ها سندی مبنی بر تأیید اقامت دائم آن‌ها که به آن Confirmation of Permanent Residence می‌گویند ارسال خواهد شد.

اگر افرادی که از آن‌ها حمایت مالی می‌کنید از کشورهایی هستند که شهروندان آن‌ها برای سفر به کانادا به ویزا نیاز دارند، در گذرنامه به آن‌ها ویزای اقامت دائم داده می‌شود. بعد از دریافت مدارک، خانواده شما می‌توانند به کانادا بیایند. اعضای خانواده قبل از انقضای مدارکشان باید با یک افسر مهاجرت در ورودی کانادا ملاقات کنند. افسر تصمیم نهایی را در اجازه اعضای خانواده برای اقامت دائم در کانادا می‌دهد.

اگر اعضای خانواده در کانادا هستند نیز باید برای دریافت تأییدیه اقامت دائم خود با یک افسر مهاجرت ملاقات کنند. به آن‌ها نامه‌ای داده می‌شود تا قرار ملاقاتشان را تعیین کنند و به آن‌ها خواهند گفت که چه اسنادی را باید تهیه کنند. افسر، تصمیم نهایی را برای اقامت دائم اعضای خانواده خواهد گرفت.

در صورت رد درخواست برای اسپانسر شونده‌ها دلایل آن را به شما خواهند گفت تا در صورت لزوم تجدیدنظر کنید.

 

ورود به کانادا از طریق روش اسپانسرشیپ

زمانی که اعضای خانواده شما یا همان اسپانسر شونده‌ها وارد خاک کانادا می‌شوند باید به افسر مرزی اطلاعاتی را نشان بدهند:

 • تأییدیه اقامت دائم Confirmation of Permanent Residence که برای آن‌ها ارسال‌شده است.
 • پاسپورت و مدارک مسافرتی معتبر.
 • ویزای اقامت دائم معتبر.
 • تأییدیه کبک اگر قصد سکونت در کبک را دارند.
 • مدارک دیگری که قبل از سفر از آن‌ها خواسته‌شده تا همراه داشته باشند.

اگر اعضای خانواده در کانادا باشند همان‌طور که گفتیم باید با یک افسر مهاجرتی مصاحبه کنند که اصطلاحاً به آن مصاحبه لندینگ گفته می‌شود و از پیش مدارک لازمی که باید همراه داشته باشند را برای آن‌ها مشخص می‌کنند.

افسر مرزی تأییدیه اقامت و ویزای اقامت دائم را بررسی می‌کنند و از اعضای خانواده می‌خواهد تا صحت اطلاعات واردشده در برنامه را تأیید کنند. اسپانسر شونده‌ها نیز موظف هستند که به افسر مرزی در مورد پول‌هایی که در قالب پول نقد، سهام، اوراق قرضه، حواله و چک‌های مسافرتی با خود دارند توضیح بدهند. سپس افسر مرزی اقامت دائم آن‌ها را تأیید کرده و اجازه ورود به کانادا را صادر می‌کند و برای ارسال کارت اقامت دائم آن‌ها به آدرس کانادایی داده‌شده اقدام می‌کند.

به دلیل آگاهی از مراحل و تکمیل فرم‌ها که نیاز به‌دقت زیادی دارد و همچنین مدارک لازم برای این پروسه بهتر است برای سرعت در این برنامه و تکمیل درست و دقیق فرم‌ها با وکلای ما در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *