کانادا پرشیا
کانادا پرشیا
افزایش سریع نرخ بهره

افزایش سریع نرخ بهره و تاثیر آن روی بازار مسکن کانادا

بسیاری از افراد از کاهش نرخ‌های متغیر وام مسکن برای گرفتن وام‌های متعدد استفاده کرده‌اند. اما هشدار غافلگیرکننده بانک مرکزی در این هفته در مورد افزایش زودهنگام نرخ بهره و تاثیر آن روی بازار مسکن رشد ناشی از بدهی ارزان را خنثی کرد.
دلالان بیشترین سهم را از رونق خرید و فروش در بازار مسکن کانادا کسب می‌کنند.

افزایش زود هنگام و سریع‌تر از زمان پیش‌بینی شده نرخ‌ها باعث پرداخت‌های بالاتر برای بسیاری از این خریداران که دارایی‌های متعدد دارند شد.

بانک مرکزی کانادا اعلام کرد که بازار مسکن رو به سرد شدن می‌رود زیرا وام مسکن با نرخ ثابت امسال به طور متوسط 60 واحد افزایش یافته است.

پیش‌بینی شده در آوریل یعنی سه ماه زودتر از زمان پیش‌بینی شده قبلی نرخ بهره فعلی (0.25 درصد) افزایش یابد.

بازارهای پول پیش‌بینی کرده‌اند در ماه مارس 2022 نرخ بهره افزایش یابد.

فیلیپ کراس، عضو ارشد مؤسسه مک‌دونالد-لوریر در رابطه با افزایش سریع نرخ بهره و تاثیر آن روی بازار مسکن گفت: افرادی که در خانه‌های خود زندگی می‌کنند منبع بسیار پایدارتری برای تقاضا هستند. ولی تقاضای سرمایه‌گذاران بسیار متزلزل‌تر است.

به گزارش ترانت(مرجع اقتصادی)، در ماه آگوست سرمایه‌گذاران یک چهارم کل خرید خانه را در انتاریو، پرجمعیت‌ترین استان کانادا را به خود اختصاص داده‌اند؛ که بالاترین میزان در حداقل یک دهه اخیر است.

به گفته Equifax Canada نیز در سه ماهه دوم امسال تعداد افرادی که سه یا بیشتر وام مسکن فعال داشتند نسبت به سال گذشته 7.7 درصد افزایش یافته است. که سرعت رشد آن دو برابر بیشتر از دوران قبل از همه‌گیری بوده است.

نرخ‌های بی‌سابقه پایین، آتش تقاضای مسکن را روشن کرده و برخی از شهرهای کانادا و مناطق اطراف آن‌ها را به سمت ارقام حبابی سوق داده است.

جهش 11 درصدی قیمت مسکن در کانادا در سال 2020، چهارمین شاخص مسکن صندوق بین‌المللی پول در 60 کشور بود.

شاخص ترکیبی قیمت مسکن ترانت (Teranet-National Bank Composite House Price Index ) نیز نشان داد که قیمت مسکن در سال جاری 14 درصد افزایش یافته است.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *